ТЕОРЕТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ
Рельєф
Євразія відрізняється великою різноманітністю рельєфу. На її території розташовані найвищі гірські системи земної кулі — Гімалаї. Найвища точка земної кулі — гора Джомолунгма(8850 м). Нагір'я Тибет піднімається на 4,5 км. Низовини і плоскогір'я мають величезні розміри, і тягнуться на тисячі кілометрів. 3/4 поверхні Азії припадає на плоскогір'я, нагір'я і гірські хребти. У Європі гір менше, велику частину займають низовини. Найдавнішими ділянками Євразії є Східноєвропейська та Західносибірська рівнини. У їхній основі лежать великі і давні платформи. Давнє походження мають так само плоскогір'я Аравійське і Декан. Розломом земної кори, зайнятим Червоним морем, Аравійський півострів відділений від Африки. Велика частина низовин розташована окраїнами материка. Індо-Гангська і Месопотамська низовини утворилися у передгірних прогинах земної кори між платформами і складчастими горами.
Молоді гори нової складчатості простягаються у вигляді двох гігантських поясів складчастих гір. У південній частині Євразії від Атлантичного і майже до Тихого океану простягнувся Альпійсько-Гімалайський пояс. До нього входять Піренеї, Апенніни, Альпи. Стара-Планина (Балканські гори), Карпати, Кавказ, нагір'я Памір, Гімалаї. Між крайовими хребтами лежать великі нагір'я, найбільше з них — Іранське.
Тихоокеанський пояс складчастих гір починається на Камчатці і закінчується на островах Малайського архіпелагу. Найдавнішими горами є Скандинавські гори. Вік Уральських гір, Алтаю і Тянь-Шаню, які з'явилися пізніше, становить майже 300 млн. років. Протягом багатьох мільйонів років давні і найдавніші гори руйнувалися зовнішніми процесами і згладжувалися. Під час наступних підіймань вони були розбиті розламами на окремі брили, частина яких піднялася на значну висоту (Алтай, Тянь-Шань). Утворення гір продовжується і зараз.
Тектонічні структури
|
Форми рельєфу
|
Давні докембрійські платформи
Плити
Східно-Європейська
Аравійська
Сибірська
Таримська
Індостанська
Південно-Китайська
Китайсько-Корейська
Щити
Балтійський
Алданський
Український
|
Рівнини
Східно-Європейська рівнина
Аравійське плоскогір’яСередньосибірське плоскогір’я Пустеля Такла-Макан Плоскогір’я Декан Велика Китайська рівнина |
Молоді платформи (палеозойські)
Західноєвропейська
Західно-Сибірська
Туранська
|
Західноєвропейська рівнина
Західно-Сибірська низовина
Туранська низовина
|
Області байкальської складчастості
|
Території довкола о. Байкал
|
Області каледонської складчастості
|
Скандинавські гори, гори на о. Велика Британія, Казахський дрібносопковик
|
Області герцинської складчастості
|
Старі гори європейської частини (Центральний масив, Вогези, Ардени, Рудні гори, Судети), Уральські гори, гори Таймиру, Алтай, Саяни, Монгольский Алтай, Великий Хінган
|
Області мезозойської складчастості
|
Схід Азії – хребет Черського, Верхоянський, Сіхоте-Алінь, гори Індокитаю
|
Області альпійської складчастості
|
Піренеї, Карпати, Альпи, Апеніни, Дінара, Стара Планіна, Родопи, Пінд, Понтійські гори, хребет Тавр, Великий Кавказ, Малий Кавказ, Загрос, Ельбурс, хребет Кухруд, Копетдаг, Іранське нагір’я, Гіндукуш, Памір, Тянь-Шань, Кунь-Лунь, Тибет, Гімалаї
А також Тихоокеанський пояс гір на островах
|
Альпійські крайові прогини
|
Середньодунайська, Нижньодунайська низовини, Передкарпатська височина, Месопотамська, Індо-Ганська низовини
|
Області з корою океанічного типу, підняті над рівнем моря
|
Острів Ісландія
|
Льодовики
Близько 300 млн. років тому на території Євразії утворився величезний льодовик. В четвертинний час – чотири зледеніння – Окське – 600 тис. р. тому, Дніпровське – 300 тис. р.т., Московське, Валдайське 10 – 8 тис. р.т. Повністю вкриті льодовиком були Британські острови, двома язиками він спускався Східноєвропейською рівниною, досягаючи широти Дніпропетровська; Західносибірською низовиною він опустився до шістдесятої паралелі. На більшій частині північної Азії холодний клімат обумовив виникнення багаторічної мерзлоти. Її площа становить 11 млн. км².
Землетруси
Велика частка землетрусів, що супроводжують утворення гірських систем, відбувається на території Євразії у гігантських поясах гір нової складчастості. Тихоокеанський сейсмічний пояс Землі оточує Тихий океан. На території материка, що належить до цього поясу, землетруси відбуваються дуже часто, особливо на Японських і Філіппінських островах. Європейсько-Азіатський сейсмічний пояс проходить південною частиною Євразії і збігається з Альпійсько-Гімалайським поясом складчастих гір.
Вулкани
На території Євразії знаходиться багато діючих вулканів. Особливо їх багато у Тихоокеанському вулканічному поясі, що має назву Тихоокеанського «вогняного кільця». Найвищий діючий вулкан Євразії — Ключевська Сопка на півострові Камчатка (4750 м), Коряцька Сопка, Фудзіяма, Апо, Кракатау. Є діючі вулкани й у Альпійсько-Гімалайському гірському поясі. У Середземномор'ї (на острові Сицилія) розташовані найвищий вулкан Європи Етна і єдиний діючий на материковій Європі вулкан Везувій. Біля Апеннінського півострова знаходиться діючий острів-вулкан Стромболі. Це острів-вулкан, що безперервно діє вже понад три тисячі років. Приблизно через кожні 10-12 хвилин він викидає вулканічні бомби й розпечені гази. Вогняні вулканічні спалахи допомагають морякам орієнтуватися вночі. Тому Стромболі одержав назву "маяк Середземного моря ".
На Камчатці та в Ісландії є гейзери.
Форми рельєфу, створені зовнішніми силами
Для сухих і жарких пустель Азії характерні форми рельєфу, створені діяльністю вітру. Величезні простори тут зайняті дюнами і барханами.
Корисні копалини, особливості їх походження
Євразія винятково багата на різноманітні корисні копалини. На її території є великі родовища кам'яного вугілля, нафти, природного газу, значні запаси руд чорних і кольорових металів, чимало місць, де добувають золото і коштовне каміння. Різноманітність мінеральних багатств материка обумовлена величезними розмірами, складною будовою земної кори Євразії.
Родовища кам'яного вугілля на території Євразії знаходяться у передгірних і міжгірських прогинах палеозойського віку(Донецький басейн в Україні, Карагандинський — у Казахстані, Печорський басейн — у Росії, Рурський — у Німеччині та ін.). На сході Євразії найбільші басейни вугілля відкриті у межах Індостанської і Китайської платформ. Крупні буровугільні басейни — Кузнецький і Кансько-Ачинський — у Сибіру. Родовища нафти і природного газу зосереджені у прогинах земної кори, що заповнені осадовими породами. Два найбільших нафтогазоносних басейни Землі знаходяться на Месопотамській низовині і Західносибірській рівнині. Є родовища нафти і газу на Аравійському півострові і Східноєвропейській рівнині.
Велика частина родовищ різних руд, що пов'язані з магматичними і метаморфічними гірськими породами, розташована у кристалічному фундаменті давніх платформ, а також там, де в гірських хребтах на поверхню виходять магматичні і метаморфічні породи. Світове значення мають залізні руди Курської магнітної аномалії (КМА), Криворізький і Лотаринзький басейни залізних руд, марганцевий Нікопольський басейн, залізні руди Індостану і Північно-Східного Китаю. Через Південний Китай, півострови Індокитай і Малакка та острови Малайського архіпелагу смугою тягнуться родовища руд кольорових металів, таких як олово і вольфрам, що утворюють так званий олов'яно-вольфрамовий пояс. У азіатській частині материка зустрічається золото. На Уралі відомі родовища кольорових металів, у складчастих горах на півночі і на півдні Європи є поклади поліметалів, ртуті, алюмінієвих і уранових руд.
Родовища кам'яної і калійної солей утворилися у мілководних басейнах — озерах і неглибоких морях. Іранське нагір'я відоме найбагатшими запасами сірки. В Українському Передкарпатті знаходяться унікальні родовища самородної сірки. На півострові Індостан, острові Шрі-Ланка є родовища алмазів, різних дорогоцінних каменів. У багатьох місцях Євразії є родовища різноманітних будівельних матеріалів (мармур, граніт та ін.), у Азії знаходяться родовища граніту, селітри. Осадове походження мають боксити, родовища яких розташовані уздовж Альп, на південь від Карпат і на півострові Індокитай.
https://gdz4you.com/prezentaciyi/geografiya/relyef-evraziyi-14295/
https://ppt-online.org/204465
ДРУКОВАНІ ДЖЕРЕЛА
http://interactive.ranok.com.ua/course/pdrychniki/geografya-7-klas-pdrychnik-g-d-dovgan-o-g-stadnik
https://history.vn.ua/pidruchniki/dovgan-geography-7-class-2015-ua/42.php
ТЕСТИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ТЕОРІЇ
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfyUZSJA2eU56BaWD-fDLQGJJFLsZpywFkETculUBmuyG76pw/viewform
ВІДЕОМАТЕРІАЛИ
https://www.youtube.com/watch?v=My2CCtUxt64
https://www.youtube.com/watch?v=mjYUhardcGI
https://www.youtube.com/watch?v=nRzp0jEBWrc
https://www.youtube.com/watch?v=cwx1MWoOx0w
Немає коментарів:
Дописати коментар