ТЕОРЕТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ
Значення води для людини. Як стверджують учені, життя на Землі зародилось у воді, а лише потім поширилося на суходіл. Свою залежність від води наземні організми зберегли впродовж багатьох мільйонів років.
За деякими розрахунками, загальносвітове споживання води нині досягає 3300 км3 на рік, тобто трохи менше 600 м3 на кожного жителя Землі. Однак не всі люди на нашій планеті забезпечені питною водою. Майже 60 % усієї поверхні суходолу — це райони, де відсутня або відчувається нестача прісної води, у них проживає 5 % населення світу. Майже 500 млн людей страждають від хвороб, викликаних нестачею і поганою якістю питної води.
Вода й виробництво. Вода широко використовується на промислових підприємствах для виробництва продукції. Наприклад, для виробництва 1 т цукру потрібно 100 т води, 1 т паперу — 250 т, 1 т синтетичного волокна — 1000 т, 1 т міді — 5000 т води.
Значна кількість води використовується й у сільському господарстві. На виробництво 1 т зрошувальної пшениці витрачається 2000 т води, на 1 т бавовнику — 4000 т, на 1 т рису — понад 5000 т. На земній кулі щороку на зрошування використовується 2,5 млрд т води.
Енергія води. Люди давно навчилися використовувати енергію води, що рухається. На річках будували греблі й водяні млини. Вода, що падала з греблі, крутила млинові колеса. Водяне колесо багато століть удосконалювалося, поки не стало сучасною гідравлічною турбіною. Гідроелектростанції (ГЕС) виробляють найдешевшу енергію (мал. 128). Вартість енергії ГЕС у 5 разів нижча, ніж на теплових і атомних електростанціях.
Відпочинок та лікування «на воді». Про лікувальні властивості води відомо давно. Люди помічали, що води з того чи іншого джерела допомагали їм позбутися різних недуг. В Україні знаходяться найбагатші та різноманітні мінеральні води. На їх базі відкрито майже 500 санаторно-курортних установ. Найбільшими курортами є Східниця, Трускавець, Моршин (Львівська область), Сатанів і Маків (Хмельницька область), Хмільник (Вінницька область), Гусятин (Тернопільська область) та. ін. Територія Закарпаття налічує майже 50 термальних джерел.
Берег річки або озера, морський пляж — улюблені місця відпочинку. Серед південних морів найпопулярніше Середземне море, де щорічно відпочиває кілька десятків мільйонів чоловік. Середземномор’я приваблює відпочиваючих теплим кліматом, комфортною температурою морської води й тривалим купальним сезоном, мальовничими гористими берегами, субтропічною рослинністю. Головні райони відпочинку на Середземному морі — Лазурний берег Франції, італійська Рив'єра, район Неаполя, береги й острови Іспанії. Греції, Словенії та Хорватії, острів Кіпр.
Для відпочинку. купання, риболовлі, занять спортом обладнали природні та штучні водойми — гідропарки або аквапарки. Морські гідропарки, як правило, — частина морських заповідників. При цьому виокремлюють дві зони: прибережну й підводну. Нині у світі налічується понад 200 морських парків.
Водний туризм. Водний туризм — вид туризму, при якому відпочинок здійснюється на воді з використанням байдарок, човнів, катамаранів. теплоходів та інших плавальних засобів. Туристів-водників приваблює краса водних об'єктів, мальовничі береги, пам'ятки культури й історії. Україна має досить густу річкову мережу й значну кількість річок. придатних для проведення водних туристських походів як на розбірних, так і на надувних плавзасобах різних класів. Дуже популярним видом спорту став рафтинг — сплав на рафті (надувному човні) екіпажу з 4-12 чоловік по бурхливій воді.
Забруднення вод суходолу та Світового океану. У результаті господарської діяльності людини у світі спостерігається зменшення запасів прісної води, обміління й забруднення багатьох водойм, виснаження запасів підземних вод, забруднення вод Світового океану. Щорічно у водні об'єкти потрапляє безліч шкідливих і отруйних речовин — стічні води з полів і тваринницьких ферм, побутове сміття.
Особливою проблемою є забруднення води нафтою та продуктами її переробки (бензином, мастильними матеріалами). Забруднена нафтою вода непридатна не тільки для пиття, а й для зрошення. Нафта — головний забруднювач вод Світового океану. Вона потрапляє у воду під час її видобутку з дна морів, під час очистки нафтоналивних суден і корабельних аварій. Багато нафти міститься у воді, яка стікає із суходолу.
Значну шкоду здоров'ю населення та природі завдають добрива й отрутохімікати, що потрапляють із полів у водойми.
Неочищені стоки населених пунктів можуть спричинити поширення таких небезпечних інфекційних хвороб, як гепатит, дизентерія, холера тощо.
Охорона гідросфери. Учені продовжують розробляти ефективні способи боротьби із забрудненням водойм різними стоками. Організація централізованого водопостачання та каналізації, будівництво очисних споруд коштує дуже дорого. Вода, яка пройшла очистку, не завжди придатна для пиття, але її можна використовувати й для інших потреб.
• Подумайте, для яких.
Разом із збільшенням витрат на очистку води необхідно розробляти нові технології, спрямовані на зменшення її витрат. Дуже важливо економити воду для пиття. Це може робити кожний із вас.
Повторимо головне
• Вода має велике значення для людини. Нестача води та її погана якість є причинами виникнення різноманітних хвороб.
Людина використовує воду в побуті, на виробництві, у сільському господарстві. Вода має й лікувальні властивості. Вона відіграє значну роль для оздоровлення населення.
• Основними забруднювачами води є нафта й нафтопродукти, стічні води з полів і тваринницьких ферм, побутове сміття.
• У результаті господарської діяльності людини у світі зменшуються запаси прісної води, яку не завжди раціонально використовують.
Ключові терміни і поняття
- Охорона вод, водний туризм, енергія води.
ВІДЕОМАТЕРІАЛИ
https://www.youtube.com/watch?v=o1Wb2RqQNQc
https://www.youtube.com/watch?v=qbkRy95gJsw
Немає коментарів:
Дописати коментар